Üretken Yapay Zeka Teknolojisi Projelerim

Yapay Zeka Ajanları Tarafından Geliştirilen Kişilik Testi Uygulaması

02.11.2023 tarihinde TEGEP Eğitim ve Gelişim Zirvesi kapsamında İstanbul’da gerçekleştirdiğim “Me, Myself and AI” temalı sunum sırasında 400 kişinin huzurunda gerçek zamanlı olarak, 5 Yapay Zeka ajanının iş birliği içinde sıfırdan oluşturduğu, daha sonra kodladığı, en son olarak da web’de yayınladığı uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Bu performans, (bildiğim kadarıyla) Türkiye’de bir kitle huzurunda gerçekleştirilen ilk “real-time multiagent workflow” demosu olma niteliğinde. Beni temsilen bir insan yönetici, bir yazılımcı, bir kişilik testi uzmanı, bir planlamacı ve bir danışmandan müteşekkil olan yapay zeka uzman takımı, iş bölümü yaparak ve birbirlerinin çıktılarını kritize ederek, başta bir sesli komutla kısaca özetlenmiş olan “iş hayatına yönelik bir kişilik testi uygulaması geliştirme” görevini yerine getirdi.


Yapay Zeka Modelleri ile Görsel Üretme Uygulaması

Görsel kalitesi konusunda hala SOTA (state-of-the-art) olan Midjourney modelini Discord’dan kullanmaya biraz daha devam edeceğiz gibi duruyor.

Öte yandan, OpenAI yakın zaman önce DALL-E 3 ile bu kulvardaki rekabet gücünü büyük oranda artırdı. Pek çok iyileştirmenin yanı sıra, özellikle kendisine verilen talimatlara uymak ve görsel içerisinde metin gösterebilmek noktasında DALL-E 3 şu anda lider konumda.

Açık kaynak modeller cephesinde ise Stable Diffusion XL sürümü ön planda. Tüm Stable Diffusion varyantlarında olduğu gibi, tatmin edici sonuçlar alabilmek için iyi bir prompt engineering yapmak gerekiyor hala. Yine de görsel kalitesi açısından Stable Diffusion 2.1’e göre alınan yol yadsınamaz.

Buradan ulaşabileceğiniz sade uygulama ara yüzüyle bu iki modeli deneyebilir hatta birbirleriyle kıyaslayabilirsiniz. Elbette modelleri kullanabilmek için önce OpenAI ve StabilityAI platformlarında hesap açmalı ve birer API KEY edinmelisiniz.