GPT-4 Sonunda Karşımızda!

GPT-4 Sonunda Karşımızda!

2022 yılı, özellikle de son çeyreği, Generative AI (Üretken Yapay Zeka) teknolojileri için baş döndürücü bir hızda geçti. Birbiri ardına yaşanan gelişmeler ve peş peşe görücüye çıkan birçok büyük yapay zeka modeli, yalnızca teknoloji dünyasını heyecanlandırmakla kalmadı kamuoyunun ilgisini de çekti. Aynı trend 2023 yılının ilk çeyreğinde de sürmekte. Görünen o ki bu fırtına bir süre daha dinmeyecek.

Bahsedecek çok fazla şey var;

metin girdilerinden görseller üretmenin standart bir aktiviteye dönüşmesi,

yapay zeka tarafından yazılan içeriklerin akademik türlerden kurgusal öykülere kadar her yana sirayet etmesi,

telif hakları davaları, yepyeni bir start-up ekosisteminin oluşmaya başlaması,

birçok popüler uygulamanın yeni nesil yapay zeka uygulamalarını platformlarına entegre etmesi, Microsoft’un önce arama motoru Bing’e GPT desteği getirmesi

daha sonra 10 milyar dolarlık devasa bir yatırımla GPT’nin yaratıcısı OpenAI ile arasındaki bağları güçlendirmesi,

Google’ın Microsoft’a yanıt niteliğinde apar topar görücüye çıkardığı Bard ile bir nevi “Devrim Arabaları” sendromu yaşaması,

Facebook’un Llama modelinin sızdırılarak kaçak yollardan edinilebilen ilk büyük dil modeli (LLM) olması, tüm bu ilgi dalgasının tetikleyicisi sayılabilecek ChatGPT’nin arkasındaki GPT 3.5 modelinin nihayet API olarak sunulması

Listeyi sayfalarca uzatmak mümkün.

Ama tüm bu olan biten içerisinde tartışmasız biçimde en fazla merakla beklenen şey, GPT-3 ile yeni bir iş modeli türünün oluşmasını sağlayan, GPT 3.5 ile üretken yapay zekayı tüm dünyanın konuştuğu bir şey haline getiren OpenAI’ın GPT-4 modelini ne zaman erişime açacağıydı. 2022 sonu ve 2023 başında yaptığım Generative AI seminerlerinde, bunun mutlaka 2023 yılı içerisinde olacağını, OpenAI erken davranmaya niyetli olmasa bile Google ve Facebook ile bunların büyük yatırımlar yaptıkları Deepmind, Antropic gibi şirketlerin, OpenAI’ın elde ettiği bu “öncü” konumu değiştirebilmek için hamle yapacaklarını ve kaçınılmaz olarak GPT-4’ün çok uzak olmayan bir tarihte kullanıma sunulacağını beklediğimden bahsetmiştim. Ama doğrusu, ben de bu kadar erken beklemiyordum.

Google PaLM API + MakerSuite for GenerativeAI

Tam da öngörüldüğü üzere, Google daha bugün PaLM API ve MakerSuite’i duyurmuştu. Böylece hem PaLM’ın API desteğiyle kullanımıyla birlikte GPT-3 ve GPT 3.5 modellerine rakip olması, hem Google’ın yapay zeka destekli uygulama geliştirmek isteyenler için yeni bir platformu devreye alarak oluşan yeni start-up’lara göz kırpması hem de büyük bir kullanıcı kitlesi bulunan Google Dokümanlara yapay zeka desteği geliyor olması tüm teknoloji meraklılarını heyecanlandırmıştı. Daha bu gelişmelerin potansiyeliyle ilgili Discord tartışmalarımızı bitirememiş hatta blog yazılarımızı bile tamamlayamamıştık ki aşağıdaki duyuru / e-posta ile heyecanımız iyice zirveye çıktı:


Konuşacak çok şey var. Çok daha fazlası olacak. Ancak şu an için eldeki bilgiler şöyle:

Benchmark değerlerine bakılacak olursa GPT-4 tam da beklenildiği gibi mevcut tüm modelleri geride bırakıyor:

GPT-4 ile birlikte GPT serisinin sınav karnesinde de gözle görülür bir iyileşme olmuş gibi duruyor:

OpenAI, tatlı bir sürpriz de yerleştirmiş GPT-4’ün teknik özelliklerini yayınladıkları makaleye. Makalenin biçimsel düzenini oluştururken GPT-4’ün kendisinden faydalanmışlar:

Bu ilginç göndermeyi işaretlerken elbette hemen üst satırda “Erol Can Akbaba” ismi de dikkatimi çekti. GPT-4 makalesinde kendim gibi bir Hacettepeli/ODTÜ’lüye rastlamak çok hoş tesadüf oldu. Sanırım kendisine şuradan ulaşmak mümkün.

GPT-4 ilk aşamada, ChatGPT’yi “Plus” tarifesinden ücretsiz olarak kullananların doğrudan erişimine açılıyor. API olarak kullanmak içinse artık alışık olduğumuz üzere bir bekleme listesine kaydolmamız gerek. Çok enteresan potansiyellerin kapısını aralayan bir yenilikse GPT-4 modelinin “multimodal” çalışacak olması. Yani hem metin hem resim girdileri alıp işleyebilecek.

Resmi duyuruya ve tanıtım videosuna buradan ulaşabilirsiniz. Pek çok önemli ilk bilgi burada yer alıyor.

Fakat şimdilik herkesin odaklandığı nokta, bu yazıyı kaleme aldığım şu sırada başlamış bulunan Canlı Yayın Demo. Bu gösterimi şuradan takip edebilirsiniz:

GPT-4 Official Live Demo

Bu İçeriği Paylaş:

Yorumlar kapalı.